Tarihçe


Ben M. Atül Benek 09.05.1947 İstanbul doğumluyum. 1974 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mimar olarak eğitimimi tamamladım. 1972 yılında Tünel Asmalımescit’te açtığım mobilya atölyesi ile ticaret hayatına başlamış bulundum. 1982 yılına kadar şahıs firması olarak faaliyetlerime devam ettim. 1982 yılında işlerime kurumsal bir ortam sağlamak amacıyla Mobilsan İnşaat Taahhüt Limited Şirketi’ni kurdum.


17 Ağustos 1999 depremine kadar Mobilsan İnşaat olarak Türkiye’de çeşitli inşaat ve dekorasyon işleri yaptık. Referanslar bölümünde Mobilsan İnşaat firmasının yapılan işlerin dokümanları mevcuttur.

​17 Ağustos 1999 depreminden sonra Türkiye’de insanların daha huzurlu ve depreme dayanıklı binalarda oturmalarını sağlamak amacıyla tüm dünyada yaptığımız uzun bir araştırma neticesinde Ahşap Ev sistemini Türkiye’ye getirmeye karar verdik. Türkiye’de oluşan fikirlere göre insanlarımız hafif malzeme ile imal edilen, depremde yıkım riski minimumda olan evlerde yaşamak istemektedirler.Sonuçta çok eskilere dayanan tecrübesi ile Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde kullanılmakta Loghouse d.o.o. firmasının ürettiği evleri bu maksatla Türkiye’ye getirmeye karar verdik. Bu evlerin benzerlerine kıyasla en önemli özelliği 200 m²’lik 2 katlı bir yapının 10 gün içinde gibi kısa bir sürede kurulabilecek olmasıdır. Bu sürede çatısı dâhil kurulabilecek bu evin doğramaları, dış kapısı hazır olarak gelmesi nedeniyle bina kurulduğu vakit iç dekorasyonu hariç tümünün bitmiş durumda olmasını sağlamaktadır. Ayrıca talep halinde elektrik tesisatları ahşap elemanların içinde gelmektedir.


Firmamızın 100 civarında standart projesi mevcut olmakla birlikte müşterinin vereceği herhangi bir mimari projenin imalatının yapılabilecek olması mimari açıdan geniş bir ürün yelpazesinin seçime sunulmasına imkân tanımaktadır.

Ahşabın olumlu tüm özelliklerini bünyesinde taşımakta olan, elastikiyeti yüksek ve hafif özellikteki esas yapının malzemesini teşkil eden paneller deprem bölgelerinde kullanılabilecek önemli bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Bütün literatürlerde de belirtildiği üzere deprem riski büyük olan bölgelerde ahşap esaslı yapı malzemeleri kullanılmaktadır. Ekte ahşap ile genel dokümanlar sunulmuştur.


İmal edilen ahşap esaslı evler dış görünüş olarak betonarme bir bina görüntüsüne sahip olabileceği gibi arzu edilirse ahşap bir bina olarak ta dış görünüşü yapılması mümkündür. Kullanılan dış duvar panelleri içinde kullanılan çeşitli yalıtım malzemeleri sayesinde çok yüksek bir ısı ve ses izolasyonu bulunmaktadır.  Tüm doğrama ve kapılar lamine olarak birinci sınıf ahşaptan istenilen renk ve detayda imal edilmektedir.Mobilsan İnşaat, Loghouse d.o.o. ev üreticisinin yanısıra Melu mizarstvo selisnik d.o.o. kapı üreticisi ile Nagode Logatec doğrama firmasının genel distribütörlüğünü almış ve satışlarına devam etmektedir.